Czemu olej arganowy jest zdrowy?

Czemu olej arganowy jest zdrowy?

Olej arganowy jest ceniony ze względu na oryginalny smak i lecznicze właściwości. To „płynne złoto Maroka” świetnie sprawdza zarówno w kosmetyce jak i w kuchni. Jakie właściwości posiada olej arganowy i dlaczego jest zdrowy?
.Olej arganowy jest trudno dostępnym olejem świata. Otrzymuje się go z drzewa arganowego, rosnącego wyłącznie w południowo-zachodniej części Maroka. Proces jego pozyskiwania jest niezwykle pracochłonny, bowiem wytwarzany jest ręcznie. Z tego względu nazywany jest „płynnym złotem Maroka”.

Właściwości oleju arganowego

Olej arganowy stanowi bogactwo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, których przedstawicielem jest kwas oleinowy. Zapobiega rozwojowi kamicy żółciowej oraz zmniejsza ryzyko rozwoju choroby wrzodowej. Ponadto obniża poziom „złego” cholesterolu i równocześnie podnosi ilość „dobrego” cholesterolu HDL. Tym samym zmniejsza ryzyko pojawienia się miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, zakrzepicy oraz choroby wieńcowej.

W oleju arganowym występują także kwasy wielonienasycone takie jak omega-6 i omega-3, dlatego też wykazują on działanie przeciwzapalne. Olej arganowy można podawać również osobom chorym miedzy innymi na cukrzycę, stwardnienie rozsiane, chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona oraz reumatyczne schorzenia stawów. Ponadto wspomaga pracę centralnego układu nerwowego, oraz nerek i wątroby. Dodatkowo zawarte w nim kwasy omega-3 wpływają na pracę mózgu.

Olej arganowy – zastosowanie

Olej arganowy często nazywany jest „truflami lub „kawiorem”. Nadaje on daniom orientalną nutę. Na jego bazie przyrządza się smaczne sosy i marynaty. Jest również idealnym dodatkiem do potraw z ryb i mięs. Można go także dodawać do pieczywa, sałatek oraz stosować jako składnik marynaty do mięsa, sosów i owoców morza.
Zawarte w oleju arganowym składniki posiadają też właściwości pielęgnacyjne. Witamina E przeciwdziała procesom starzenia się skóry oraz zapobiega pojawianiu się zmarszczek. Przeznaczony jest w szczególności do pielęgnacji skóry podrażnionej oraz zniszczonej.

Ponadto olej arganowy chroni skórę przed działaniem słońca i wiatru. Polecany jest osobom ze schorzeniami, takimi jak łuszczyca czy egzema oraz może być stosowany na rozstępy i w leczeniu blizn pooperacyjnych. Wykorzystywany jest też w leczeniu łupieżu i wzmocnieniu cebulek włosów oraz w pielęgnacji paznokci. Ze względu na cenne właściwości olej ten uznawany jest za „eliksir młodości”.

Dodaj komentarz